Whatsapp
Mail Gönder
Telefon

Satranç Dersleri

SATRANCIN FAYDALARI
- Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur. 
- Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. 
-Süratli, doğru  ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla  yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
- Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. 
-"Kendine güven" duygusu aşılar ve bunu geliştirir. 
- Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur. 
- Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır. 
-Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir. 
- Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır. 
- Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve  yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar. 
- Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir. 
- Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.
- Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir. 
- Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.
- Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar. 
- Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır. 
- Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir. 
- Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.
- Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarındandır, Türk Milli  Eğitiminin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç kesinlikle bir 'EĞİTİM ARACI'dır. Yeryüzünde başka hiçbir araç, bu kadar olumlu davranışların hepsini birden bireylere kazandıramaz! 
Öyleyse, çocuklarımızın olabildiğince küçük yaştan başlayarak 'Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma? amaçlanmalı, çocuklarımızın olumlu davranışlar sergilemelerini sağlamaya çalışmalı bu amaç bir  'görev' olarak benimsenmelidir.KABA HATALARDAN SAKINMANIN 7 YOLU
carlsen hataPek çok satranççı kaba hata yapmaktan şikayetçidir. Elbette hataları sıfıra indirmek mümkün değil ama kaba hatalardan sakınmak mümkün. Kaba hatalardan kasdettiğimiz hemen cezalandırılan hamlelerdir.

1) Rakibinizi anlayın! Bu iyi satranç oynamanın birinci kuralıdır. Rakip hamlesini yapar yapmaz kendinize hamlenin sebebini ve sonuçlarını sorun. Rakip tehdit mi yaratıyor? Tehdit yaratıyorsa bir başka gizli tehdit daha mı var? Rakibiniz hamle yapar yapmaz yine rakibin hamle yapacağını düşünerek rakibi anlamaya çalışın. Ve elbette Polyannacılık yapmayın, rakibin en iyi hamlelerine bakın!

2) Hamlelerinizi kontrol edin. “Büyükusta Gibi Düşün” kitabında Büyükusta Kotov aynı hamleleri sürekli tekrar etmenin yarattığı zaman kaybından bahseder. Elbette aynı hamleye 10 kez bakmayın ama muhakkak kontrol edin. 

3) İçgüdülerinizle hamle yapmayın! Bazen gözünüze çarpan hamlenin çok iyi olduğunu düşünürsünüz ve içinizden “Hamle bu olmalı” dersiniz. Belki bu hamleyi başka ünlü bir oyundaki hamleye benzetmişsinizdir veya o hamleden sonra oluşan konum hoşunuza gitmiştir. Bu tür duygular hamlenin doğru olması için yeterli değildir.

4) Taktik soruları çözün. Bol soru çözmek geometrik olarak tahtaya hakim olmanızı sağlayacağı gibi belli taktik temaları da öğrenmenizi sağlar. Pek çok zaman hatalar rakibin taktik numaralarını görmemekten başınıza gelir. Satranç Okulu 1a ve Satranç Okulu 1b okumak için güzel kitaplardır.

5) Mümkün olduğunca derin hesaplayın. Eğer hesaplanacak bir şeyler varsa hesap yapılmalı. 2 hamle ilerisi sizin için iyi olabilir ama analiz devam edince ya kötü çıkıyorsanız?

6) Yukarıdaki maddeleri her hamlede uygulayın. Başta çok disiplinli olabilir ve tavsiyelere uymaya çalışırsınız. 10, 20, 30 hamle yaparsınız ama bir hamlede üşenip uygulamaya ara verirseniz başınıza kötü şeyler gelebilir.

7) Kaba hatadan sonra hemen terk etmeyin. “Yine yaptım yapacağımı!” diyen çoktur. Belki siz kaba hata yaptığınızı düşünüp yanılıyorsunuzdur veya gerçekten kötü bir şeyler oluyordur ama devamında şansınıza size yarayan bir hamle çıkıyordur. Bunun netleşmesi için biraz daha oynayabilir veya soğukkanlı şekilde konumu analiz edebilirsiniz.Tümü